Ben Aldırma Muayene Randevusu Ben Tedavisi Ücretleri

Anal Fissür Sebepleri

Makat çatlağının sebepleri olarak çok şey sayılabilir. Makat çatlağında sebep % 80-90 oranında kabızlıktır ama başka birçok sebepte sayılabilir. Her hastalıkta olduğu gibi nedenlerin bulunup önlenmesi hastalığın oluşmasını ve iyileştikten sonra tekrar ortaya çıkmasını engelleyebilir. Tabi bu nedenlerin ortadan kaldırılması tedavinin de önemli bir parçasıdır. Bu sebepler özellikle ilaçla iyileşen anal fissürlerde önem arz etmektedir. İlaçlar ve uygulamalarla çatlağın düzelme ihtimali % 20-30 civarındadır. Anuflex Merhem kullanan hastaların 100 tanesinden otuzunda tam düzelme olur. İyileşme tamamlandıktan sonra kabız kalınırsa ilk kabızlıkta tekrar etme ihtimali vardır, yani kabızlık çok önemlidir.

Anal Fissür Sebepleri

Sıklık sırasına göre şu şekilde sıralayabiliriz

 • Kabızlık; Sürekli olması gerekmemektedir, seyrek olarak hatta bir defa kabız kalmak bile çatlağa neden olabilir. Kabızlık tekrarda da en önemli sebeptir.
 • Uzun süren ve gün içinde çok sayıda dışkılama gerektiren  ishal, burada dışkı makatın iç yüzeyinde sıyrıklara neden olur ve acı verir
 • Doğum sırasında fazla ıkınmak; ıkınmakla makatı dışarı doğru çıkarmak yırtabilir
 • Amipli dizanteri; günde 10-20 defa tuvalete gitmek tahriş ve çatlak yapar
 • Ülseratif kolit, kolitis ülseroza da denilen bağırsak hastalığı; bunlarda anüs iç derisinde zaafiyet olur
 • Proktit; bağırsağın son kısmında iltihap; iltihap deride yaralanma ve ağrı yapar
 • Regional enterit; kolitis ülseroza gibi etki eder
 • Anusü zorlayıcı travmalar; çatlaklar ortaya çıkar, kabız kalınırsa çatlak kronikleşir
 • Yabancı cisim sokmak; aynı şekilde travma yaratır
 • Crhon hastalığı; bağırsağın otoimmün hastalığıdır, anüsü de hasarlandırabilir
 • Ters ilişki; bir tür zorlama nedenidir

Makat Çatlağı Aileselmidir

Bazı ailelerde daha sık rastlanır bunun sebebi hastalığın ailesel olmasından çok o ailede kabızlığın sık olmasından kaynaklanabilir. Bazı ailellerde genetik olarak barsak tembelliği vardır, temel sebep genellikle budur.

Yukarıda sayılan sebepler daha çok küçük yırtılmaya neden olur, sorun ortadan kaldırılmazsa yırtık ilerleyerek ciddi şikayet yapacak düzeylere gelir ve 2 hafta içinde müzminleşir. müzminleşmeden önlem alınırsa ve de uygun ilaçlar kullanılırsa hastalık % 40 ihtimalle tamamen düzelir ancak müzminleştikten sonra yukardaki nedenler ortadan kaldırılsa da iyileşme ihtimali yok diyecek kadar azdır. Müzmin çatlak botox veya ameliyatla tedavi edilebilir. Botox tedavisi 1 dakikada uygulanan ve % 95 başarısı olan bir yöntemdir ancak 100 ünite yaptırıldığından emin olunmalıdır.

Gebelikte Makat Çatlağı

Gebelikte beslenme alışkanlığı, dışkılama düzeni ve bağırsak hareketlerinde azalma olduğu için kabızlık normal toplumda görülenkabızlıktan daha sıktır ve bu daha sık olan kabızlık nedeniyle çatla görülme sıklığı da artar. Gebelik döneminde daha çok laçla tedavi önerilir, ameliyat ve botox uygulanamaz.

Anal Fissür Tekrarlarmı

Uygulanan tedaviyle iyileşen fissürlerin bir kısmı tekrar oluşur. Butekrar ihtimali tedavi yöntemine göre değişir.;
İlaçla Teravi;
Anestol ve rectoderm ile yapılan tedavide başarı oldukça düşük % 20-30 civarındadır. Tekrar ihimali de yüksektir. Kabızlık sorunu yaşanması durumunda % 70 lere kadar çıkmaktadır.

Botoxla Fissür Tedavisi Sonrası

İnsanların aklına en çok takılan soru budur. Kırışıklık için botox her altı-8 ayda bir yapılıyor yoksa kırışıklık yeniden oluşuyor, bu durum fissür içinde böylemidir. Böyle değildir çünkü kırışıklık fizyolojik bir durumdur ve % 100 yeniden oluşru ama fissür bir hastalıktır, botoxla iyileştikten sonra tekrar oluşma ihtimali % 5 kadardır yani sağlıklı bir kişinin çatlak olma ihtimali kadardır.

Fissür Ameliyatı Sonrası Tekrar Olması

Çok düşük % 1 civarındadır. Bunun sebebi kasın yeterince kesilememesidir. Kas kesilerek anüs gevşetildiği için yani hasar kalıcı olduğu için fissürün tekrarlama ihtimali çok düşük olur, öyle ki normal sağlıklı bir insanın makat çatlağı olma ihtimalinden daha düşüktür çünkü makatın sıkma gücü normal insana kıyasla daha düşük olur. Zaten kalıcı gaz dışkı kaçırmanın nedeni de bu kas gevşekliğidir.

Bebeklerde Makat Çatlağı Nedenleri

Erişkinlerden farklı olarak neredeyse tek neden katı dışkıdır, diğer sebepler geçerli değildir. Tedavisi ve takibi çocuk cerrahisi uzmanınca yapılmaktadır. Erişkin cerrahları daha doğrusu proctoloji uzmanlar bebekler konusunda yetersiz kalmaktadır. Çok fazla bilimsel çalışma olmasa da bebek ve çocuk makat çatlaklarında botox uygulanmaktadır.
Telefonla bilgi için https://www.ideaklinik.com

Yazan
Proktoloji Uzmanı Op Dr Atilla Kaya

Kaynak
https://link.springer.com/article/10.1007/s10353-006-0268-2

89 Comments

Add a Comment
 1. yoktur

 2. bu raporda anal ilişkiye işaret eden herhangi bir ibare var mıdır? Kolonoskopi raporunda anal ilişki anlaşılır mı?
  Ve anal fissüre sebep olan anal ilişki ise hangi test ile anlaşılır, anlaşılır mı?

  ‘Perine muaynesi ve rektal tuşe sonucu anal fissür tespit edildi. Herhangibir engelle karşılaşılmadan inen kolon ortalarına kadar yapılan incelemede tüm kolon segmentlerinde endoskopik bir pataloji tespit edilmedi. Retroversiyon da ampula rekti ve anal bölge normal bulundu. ‘

 3. tedavi ücretilerinizi ögrenebilirmiyim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Botox enjeksyonu 1300 tl

 4. ücretler için şu linke bakabilirsiniz.https://www.ideaklinik.com/tedavi-ucretleri-bilgisi.html

 5. ücretler için şu linke bakınız.https://www.ideaklinik.com/tedavi-ucretleri-bilgisi.html
  Op.Dr.Atilla Kaya

 6. ameliyatdada ömür boyu gaz ve dışkı kaçırma riski var.gerek ameliyat gerek botoxla tedavi olduğunuzda beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemezseniz tekrar eder.
  Op.Dr.atilla Kaya

 7. HOCAM İYİ GÜNLER BEN MAKAT BÖLGEME BOTOX UYGULATMAK İSTİYORUM ÜCRETLER HAKKINDA BİLGİ ALMAK İSTİYORUM

 8. hocam iyi günler makat bölgesindeki yırtığa botox uyguladığınızı öğrendim bu işlemin ücreti ne kadar oluyor ?

 9. hocam iiyi günler makat çatlağım var botox olmam gerektiğini söylediler. ama araştırmalarıma göre botoxta tekrarlama oluyormuş bu yüzden direk ameliyat olmamda bir sakınca var mıdır ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017