Ben Aldırma Muayene Randevusu Ben Tedavisi Ücretleri

Anal Fissür Makatta Kaşıntı Yapar mı?

Anüs bölgesi mikrobik olması nedeniyle bir çok hastalık ve şikayeti de beraberinde getirmektedir. Bu durum cildin zarar görür hassaslaşması ile birlikte kaşıntıya neden olmaktadır. İnsanların büyük bir bölümünde görülen makat kaşıntısı maalesef yeteri kadar ciddi alınmayıp, sıradan bir durum gibi görülmektedir. Oysaki anal bölge kaşıntısı nedenlerine baktığınızda bir çok hastalık karşınıza çıkmaktadır. Makat kaşıntısının en önemli nedeni Anal Dermatit dediğimiz yada halk arasında Mayasıl olarak bilinendir. Tabii ki bunun dışında Anal Apse, Anal Fistül, Hemoroid, Pilonidal Sinüs gibi hastalıklar yine kaşıntı nedenleri arasında yer almaktadır.

Anal Bölgede Kaşıntı

Makat Çatlağı Kaşıntı Yapar mı?

Sorunun cevabı evet arkadaşlar Anal Fissür anüste kaşıntıya neden olur. Fakat diğer sorunlara göre daha alt seviyede diyebiliriz. Çünkü Anal Fissür probleminin belirti ve şikayetleri arasında daha çok can yanması yer almaktadır. Hastalığın durumuna göre bu can yanması 4 dakika ile 4 saat sürebilmektedir. Dışkılama esnasında dayanılmaz bir can yanması ve kaşıntı varsa işte o zaman Makat çatlağı olarak değerlendirilir. Sadece kaşıntı olması halinde o farklı bir hastalıktır.

Makatta Kaşıntı Nedeni Anal Dermatit
Özellikle sıcak yaz aylarında daha yaygın hale gelen anüs bölgesi kaşıntısı genelde cildin zarar görmesi ile ortaya çıkmaktadır. Anal Dermatit dediğimiz bu durum Türkçe karşılığı mayasıl diyebiliriz. Gerçi mayasıl hastalığı olarak bir çok yerde basur algılansa da bu doğru bir tabir değildir.

Anal Dermatit Neden Olur? Konuyu daha net anlatabilmek için yazın bebeklerde sık görülen pişik problemini örnek alabiliriz. Cildi ıslak ve havasız kalması ile birlikte hemen kızarır ve bebeğin canı yanmaya başlar. Aynı durum mayasıl içinde geçerli olup, makat bölgesi cildi zarar görmektedir. Bu zarar görme aşaması genellikle kişinin hataları ile ortaya çıkar. Son zamanlarda moda haline gelen dar pantolonlar cildin hava almasını engellediği için Anal Dermatit riskini artırmaktadır. Aynı şekilde makat bölgesi temizliğinde kullanılan sabunlar, ıslak mendiller, kalitesiz tuvalet kağıtları ve sentetik iç çamaşırların cilt yüzeyinde bulunan koruyucu tabakanın yok olmasına neden olmaktadır. Tabii makatta kaşıntının tek nedeni Anal Dermatit olmayıp, aynı şekilde bazı makat hastalıkları kaşıntı yapar.

İltihap, Makat Apsesi, Anal Fistül
Kıl dönmesi hastalarında ilerleyen süreçlerde iltihap oluşur. Büyük bir sivilce benzeri şişliğe neden olan iltihap aynı zamanda kaşıntıya neden olmaktadır. Bunun dışında sık görülen sorunlardan biride makat apsesi olup, şişlik kaşıntıya neden olmaktadır. Bir diğer kaşıntı nedeni ise Anal Fistül olup, halk arasında makatta akıntı olarak bilinmektedir. Genelde zamanında boşaltılmayan makat apseleri kendi kendine boşalarak doku hasarına neden olmaktadır. Bu hasar zamanla kalın bağırsak ile cilt arasında bir tünele neden olmaktadır. Kalın bağırsağın son kısmından gelen dışkı o tünelden cilt dışına çıkmakta ve cildi sürekli ıslatır. Dışkı olması nedeniyle kötü koku ve kaşıntıya neden olur.

Hemoroid (Basur Hastalığı)
Özellikle kabızlık problemi olan insanlarda sık görülen hemoroid ilk etapta makatta kanama ile ortaya çıkmaktadır. İlerleyen süreçte makat bölgesindeki toplardamar öylesine büyüyüp, anüs bölgesi dışına çıkmaktadır. 4.Derece olması halinde basur memeleri sürekli anüs dışında yer almaktadır. İç çamaşıra sürtünmesi ile birlikte kanama kaçınılmaz olacaktır.

Makat Siğili (Anal Kondilom)
Bir diğer kaşıntı nedeni ise makatta görülen siğiller olup, ellerimizde ortaya çıkan siğilin sadece görüldüğü yer farkı değişmesi ile ismi değişmektedir. Bulaşıcı bir virüs olan makat siğili pütürlü olması nedeniyle aynı zamanda kişide ciddi anlamda kaşıntıya neden olmaktadır.

Makat Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Öncelikli amacımız kaşıntıyı geçirmek yerine sebebini bulmak olmalıdır. Dediğim gibi arkasında ciddi bir hastalık olabilir. Bunun için mutlaka bir doktora gitmek gerekir. Gideceğimiz bölüm cildiye olabileceği gibi daha iyi sonuç alacağınızı düşündüğüm genel cerrahi uzmanı olmalıdır. Çünkü kaşıntıya neden olan makat hastalıkları aynı şekilde ele alınır. Doktorunuz bir hastalık teşhis etmesi halinde mutlaka zaman kaybetmeden tedavi edilmesi gerekir. Aksi halde sürekli ilerleyerek daha kötü sonuçlara neden olmaktadır. O nedenle kaşıntıyı geçirmekle kendinizi kandırmayın.

Pruzon Krem Kullanın
Yaşadığınız sorun basit bir cilt sorunu ise yani Anal Dermatit cerrahi tedavisi olmayan bir sorundur. Çözümü daha çok kortizon içermeyen kaşıntı kremleri ile mümkündür. Bu şekilde bir sorun olması halinde Pruzon Krem ilk kullanımdan itibaren sorunu çözer. Fakat yıkama ile etkisi geçeceği için belirli aralıklarla sürmek gerekir.

Op. Dr. Seher Şirin’den Dinleyin
Dilerseniz makatta kaşıntı yapan nedenleri farklı bir uzmandan daha dinleyelim. IDEA Klinik Bakırköy genel cerrahi uzmanlarından Doktor Seher Şirin aşağıda yer alan video’da detaylı bir şekilde anlatmaktadır.

https://www.ideaklinik.com/makat-kasintisi-yapan-dermatolojik-ve-proktolojik-nedenler.html

2 Comments

Add a Comment
  1. makat hastalıklarında dikkat edilmesi gerekenler bu linkte var.https://www.sehersirin.com/makat-hastaliklarinda-beslenme/,ayrıca anuflex krem kullanabilirsiniz

  2. Merhaba ıkıncı defa anal fussurım tekrar şadolsun 26 günlük bebegım var tüm gün sıvı tukettım ama gene acı duyuyorum. Bıde acayıp bı kasınma ve batma hıssı var. Parol içsem ağrı kesılır mı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017