online randevu tedavi ücretleri

Ragad Nedir

Vücudu örten tabakada (tüm vücudu öreten deri,anüs , ağız ve vajinayı örten kısma mukoza denir) küçük ince çizik şeklinde yaralanmalara ragad denir. En sık görüldüğü yer makattır.

Makatta görülen ragadlar çatlaktan farklı yapılardır,çatlak daha derindir ve hastada ciddi ağrı yapar ragadlar daha yüzeyel çiziklerdir ve ağrı daha az rastlanan bulgudur.

Ragad neden olur

Ragadlar genellikle kabızlık sebebiyle ortaya çıkar daha az olarak ishal, sert tuvalet kağıdı kullanmak, amipli dizanteri, anüse cisim sokmak, ters ilişki de ragada sebep olabilir.

Anal Fissür Başlangıcı
Türkçe karşılığı olmayan bu hastalık fissür başlangıcı olarak ta değerlendirilebilir. Klasik fissür gibi derin yaralanma yoktur, daha yüzeysel bir deri yaralanması vardır. Yaralanma hafif olduğu için hastanın şikayetleri de fissürden çok daha azdır.

Makat ragadları hangi şikayetlere sebep olur ?

En sık bulgu makatta yanmadır bunun yanı sıra  makatta kaşınma, tuvalet kağıdına bulaşacak kadar kanama, dışkılama sırasında acı, ıslaklık hissi gibi bulgular da görülebilir. Kanam genellikle damlama ya da akma şeklinde değil daha çok tuvalet kağıdına bulaşma şeklindedir.

Ragad Tedavisi

İlaçlarla tedavi edilir. Çatlak gibi ameliyatla tedavisi yoktur. Anal ragadlar ciddi rahatsızlık vermediği için genellikle önemsenmez ve muayeneye gidilmez ancak kanama görünce muayene ihtiyacı duyulur. Ragadların tedavisi ilaçla yapılır ameliyat yada lazer tedavisi yoktur (seyrek olarak makat çatlağı teşhisiyle yanlışlıkla ameliyat önerilebilir). Kortizonlu merhemler kullanılabilir ancak yan etkileri sebebiyle tercih edilmez ve kısa sürede kesilmesi gerekir. Tedavide en etkili ilaç içinde yüzey koruyucu kalamin, bitkisel kortizon olarak bilinen meyan kökü extresi, ragadı kapatıcı tabaka oluşturan cinko oksit ve mikrop öldürücü TTO bulunan pruzon pomad tır.

Tedaviye başlandığı gün kaşıntı, ertesi gün kanama büyük oranda düzelir ancak ragadların tam düzelmesi için pruzon tedavisine 3-5 gün devam edilmelidir. Şikayetler düzeldikten sonra ilaca devam etmek gerekmez. Kabızlık veya ishal gibi sebep düzeltilmezse ragad tekrar oluşabilir bu durumda pruzon tedavisi yeniden yapılabilir.

Kaynak: Ragad

“Ragad” Yazısında 45 Yorum

 1. Anal Fissür Doktor says:

  şikayetleriniz anal fissüre benziyor.muayene ile değerlendirilip botoxla tedavi edilebilir.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızıda düzenlemelisiniz
  Op.Dr.Ergun Aygören

 2. Merhabalar,

  Benim şikayetim makatta acı, yanma hissi ve zonklama. Dışkıda değişik bir bir koku veya kan yok. Ancak sürekli bir sızı sözkonusu, tuvalete çıkınca sonrasında bu ağrı ve sancı artıyor ve saatlerce aynı dozda devam ediyor. Bilinen bir hemoroidim yok. Tamda bayram öncesi 1 hafta idare etmem gerekiyor, procto glyvenol fitil çok azda olsa acıyı dindiriyor ama çok etki etmiyor, nasıl bu acıyı dindirebilirim en azında muayeneye kadar 1 hafta süresince?

 3. Zeynep says:

  Hocam merhabalar. Benim sorunum dışkılama esnasında batma hissi. Dışkı normal olsa da ( kabızlık ya da ishal olmadan) batma oluyor. Ağrım ya da kaşıntım, akıntı yok. Sadece 20 gün önce bir damla kan bulaştı tuvalet kağıdına. Bir daha da olmadı. Ragad olabilir mi hocam? Makat çatlağın da mutlaka ağrı olur deniyor. Ağrımın olmayışı ben de ragad şüphesini oluşturdu. Aralık ayında bir kez wc ye sert çıktıktan sonra batma oldu ve kremlerle 15 gün için de geçti.1,5 aydır bir sıkıntım olmadı. Bu süre için de yediklerime çok dikkat ettim ve halen ediyorum, 3lt su tüketiyorum.Kesinlikle ıkınmadan dışkılıyorum .Dediğim gibi dışkım normal. Ama şimdi hiç sebepsiz yeniden batma olmaya başladı. 15 gündür devam ediyor. Hocam , ragad olma ihtimali var mı? Bir de pruzon krem makat içine doğru el yordamıyla sürülmesinin bir zararı olur mu yoksa sadece makat dışınamı uygulanır?
  Op Dr Demet Ağras
  batma fissür bulgusudur.tekrar oluşması kronikleştiğini gösterir.botoxla tedavi olmanızı öneriirm

 4. Kuzey says:

  Hocam merhaba.Affedersiniz ama ben kabız olduğumdan veya başka bir nedenden değil anüs bölgemi kaşırken tırnağımla çizdim.Ağrı yok fakat tuvalet kağıdına çok küçük kan geldi.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Temiz tutun geçmezse muayene gerekir.

 5. Ersan says:

  Slm .. Benim şikayetim.. yaklaşık bir ay önce kabız oldum. Sonrası düzeldi ama yanma başladı makatta hele wc ye çıktığımda sebebini öğrenebilir miyim.. ve ne yapmam gerekiyo.. şimdiden tşkler iyiki varsınız.
  Op Dr Alirıza Şahap Barlas
  şikayetiniz anal fissüre benziyor,gelirseniz muayene ile değerlendirip botoxla tedavinizi yapabiliriz.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz

 6. Dilek says:

  Merhaba hocam. Ben yaklaşık 2 ay önce ishal oldum ve neredeyse 1 ay yattım evde ishalim baya uzun sürdü. Doktora gittim serum takıldı. O zaman çok yanma oluyordu. Sonra geçti. Şimdi ise 1 haftadır bir yanma var. Sürekli değil ama gün içerisinde oluyor. Birde minik bir şişlikle beraber çok şiddetli yandığında peçeteyle sildim 2 seferdirde hafif pembe kan geliyor. Cevap yazarsanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim. İyi akşamlar.
  Op.Dr.Adil Altınsoy(proctoloji Uzmanı)Ankara
  Anal fissür olmuşsun minik memede fissürün nöbetci memesidir.Muayenede alaşılılır .Botox ile tedavi edilebilir

 7. Emre says:

  Hocam merhaba sabahları büyük abdestimi yaptığım da sıkıntı olmuyor akşamları yaptigimda isal oluyorum ve yanma oluyor bir kaç saat sürüyor.bu durum arada oluyordu bir kaç gün sürüyordu simdi 1 haftadır var geçmedi dıştan hiç bisey görünmüyor nedeni ne olabilir
  Op Dr Seher Şirin
  Medicalart Bakırköy Şubesi Proctoloji Uzmanı
  sadece 1 haftadır geçmeyen ishalden bahsetmişsiniz.dışkı tahlili yaptırabilirsiniz

 8. Sağlık says:

  Merhaba hocam ;
  Bundan 3 ay once hastaneye gittim kari agrisi icin bisey cikmadi tahlilerde.Helipak tedavi paketi ve gismatol ilac verdiler.Bunlari kullandim karnimda agri hafifledi .Yalniz 2-3 aydir ishalim ve makatta ic tarafinda yanma ve kasinti oluyor.Bide buyuk abdesten sonra taharet yaparken malum bolgede sislikler oluyor .Belli bir sure sonra iniyor.Probiyotik kullandigim halde en ifak soguk aldigimda ishal oluyorum.Ic kisimlarda yanma kasinti oluyor.Nedenleri neler olabilir cevaplarsaniz sevinirim.
  Op.Dr.Demet Ağras
  Medicalart Kliniği İzmir Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
  Rahatsızlığınız ve kullanmakta olduğunuz ilaçlar nedeniyle tuvalet alışkanlığınızda değişiklikler olabilir.Özellikle belirtiğiniz sık ishal olmanız nedeniyle hemoroid hastalığı ve makat çatlağı gelişebilir.Muayene olmanızı öneririm.

 9. Hocam merhaba benim makatta deri cikintisi var et parcasi seklinde uzun biraz ve deriden ayri. Krem sirdu sanki daha fazla uzadi. Ben bunu aldiricam ama bu nedir neden olur. Tek bi tane var ve aldirmam durumunda urer mi
  Op.Dr.Adil Altınsoy(Proctoloi Uzmanı)
  Dış hemoroid memesi,kondilom ,anal fissür memesi gibi bir çok sey olabilir.505 119 36 90 whatts app hattımıza resim gönderirsenizveya gelip muayene olursanız daha fazla bilgi verebiliriz

 10. serkan says:

  hocam 40 gün önce anal fissür ameliyatı oldum.İlk hafta şikayetim kalmamıştı,fakat sonradan tekrarlamaya başladı tuvalate çıkınca aşırı yanma ,akıntı ve kaşıntı oluyor.Sanki hiç ameliyat olmamış gibiyim.Bu durumda ne yapmalıyım? Pruzon Krem kulanmamı tavsiye eder misiniz? İlginize şimdiden teşekkür ederim.
  Op.Dr.Alirıza Şahap BARLAS
  nüks için erken.pruzon kullanabilirsiniz.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.bunun için şu linke bir göz atın.https://www.ideaklinik.com/makat-hastaliklarinda-beslenme.html.kaşıntı için pruzon pomat kullanabilirsiniz.

 11. Ofis says:

  Hocam selamin aleyküm ben 3 defa fistur ameliyatı oldum en son 2006 da açık ameliyat oldum ve bi sorun gözükmüyor sislimyok akıntı şimdiye kadar 2 kere oldu sanırım.ama yıllardır her tualet sonrası sıcak su banyosu ile makat etrafını biliyorum kuruluyorum.2014 den beride makat çevresinde kaşıntı bazen yanma oluyordu com fitil ilaç kullandım parmaklattim muayene oldum şimdi ise geceleri ve kuruluk olduğunda makat deliği civarında deliğin sırt tarafında ustte hafif sızlama yara hissi oluyor dış çevresi derim kesik gibi çizik çizik her gece ve sabahları trosid kremle idare ediyorum ama sonuç hep aynı sizce ne yapmalıyım.birde penis civarı kasintim oluyor yumurtalıkların bacaklarimin ara kısmında ve sivilce çıban gibi şişlikler de oluyor
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Medical Art Cerrahi merkezi
  Muhtemelen sizin hastalığınız fissür değil ,fistül.4. nüks varmı yokmu anlamak için muayene olmanız ve gerekirse MR gibi tetkikler yaptırmanız gerekir.
  Trosyd krem mantar ilacı olduğundan fistülde vermiyoruz.
  Geçmiş olsun

 12. Serkan says:

  Hocam iyi günler iyi çalışmalar 36 gün önce makatın 2 cm kadar üzerinden karydakis flap yöntemi ile ekibiniz tarafından ameliyat oldum ve şuana kadar memnunum son 2 gündür büyük tuvaletimi yaptıktan sonra aşırı bir kaşıntım oluyor makatta ve hafif yanma hissi aradan bir kaç saat geçmesine rağmen kaşıntı devam ediyor peçete ile sildigimde dışkı gibi bir akıntı geliyor makattan az olarak kıl dönmesi tekrar ederim 36 günde ve bu gelen dışkı ve kaşıntı ne olabilir teşekkürler
  Op.Dr Adil Altınsoy
  anal fissür gelişiyor olabilir.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınıza dikkat edin.kabız kalmayın.36 günde kıl dönmesi tekrar etmez.gelirseniz durumunuz muayene ile değerlendirip ilaç başlayabiliriz

 13. Pınar says:

  Merhaba. Kaşıntı ve şişlik şikayetim ile doktora gittim 1sene önce fissürden ameliyat oldum yine tekrarlamış proctolog krem, rectoderm, bactroban kullandim kaşıntı gecmedi ve kuyruk sokumuma kadar ilerledi. Geçmeyince cildiyeye gittim ve prednol-a krem verdi kaşıntı geçti ama fissür için Rectodermi kullanamıyorum dayanılmaz derecede yakıyor makat çevresinde çizgi şeklinde kırmızı çatlaklar var kaşınıyor ve tuvaletten sonra kanıyor ne yapmam lazım ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Biz bu durumda botox iğnesi uyguluyoruz.

 14. serhat says:

  Hocam Merhaba
  Makat bolumunun ucunda sivilce gibi birsey var ve gecmiyor tuvalete girildikten sonra kanama oluyo bazen bazende cok kotu kasiniyor bunun gecmesi icin ne yapmam gerek yardimci olursaniz sevinirim tesekkurler
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
  ragad değil hemoroidiniz var büyük olasılıkla.ama makat kanamalarında mutlaka anoskopi muayenesi yapılması gerekir.kanamanın nedenini belirlemek için.tedavi olmalısınız.kliniğimiz makat hastalıklarına spesifik çalışan proctoloji kliniğidir ve makat hastalıklarının ameliyatsız tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahibiz.gelirseniz durumunuzu değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

 15. Hocam kolay gelsin ben iki yıl önce hemoroid tedavisi ilgili bant boğma yöntemi yaptırdım ama memeler azaldı bir türlü yanma geçmedi bu yüzden tekrar muayene oldum içerde iki adet meme olduğu için infirared koagulasyon tedavisi yapıldı ama bir türlü gün boyu devam eden yanma geçmedi 2 ay önce çatlak var kuyruk sokumu tarafın da denildi bunun için sag ve sol taraftan iğne yapılarak botoks yapıldı yanma halen şiddet le devam ediyor kontrole gittim yeni çatlak belirtisi var denildi kaşıntı yok acaba rahat olabilirmi bu kadar uzun sürdüğüne göre ayrıca meme olmamasına rağmen daflon 500mg kullanmamı ve devam etmem istendi yardımcı olursanız çok memnun olurum şimdiden teşekkürler.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Makatta bazen sebebi belirlenemeyen inflamasyona bağlı benzer şikayetler olabilir,detaylı bir muayeneden sonra yorum yapmak daha doğru olur.

 16. İyi gunler hocam,dudaklarimin dış mukoza kenarlarinda,ust dudagımda çatlaklar ve kuru bir goruntu var dr.a gittigimde bana bunun ragat oldugunu soyledi,sebebinin kansizlik oldugunu soyledi.tam bir aydan fazladir iyilesmesini bekliyorum fakat iyilesmedi.ne yapabilirim.Dr.hn. herhangi bir ilacta vermedi.Ama gun icinde ara ara kasiniyor ve bu beni cok rahatsiz ediyor.ozellikle bazi gidalari (yogurt,patlican)tukettigimde kasinti cogaliyor kizariyor.bu arada emziriyorum 6 aylik bebegim var.Lutfen bana yardimci olurmusunuz ,mumkunse.simdiden cok tesekkur ederim.
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
  makat bölgesi ragadlarını biliriz ama ağız bölgesi farklı branşın işi

 17. Hocam iyi gunler ve calismalar benim dudak kenarlarimda ve ust dudagimda var prozon krem kullanabilirmiyim bu arada kremin adi mi yoksa icerigimi prozon simdiden tesekkur ederim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Pruzon makat kaşıntısında kullanılıyor,anlattıklarınızdan rahatsızlığınız anlaşılmıyor.

 18. Abdullah says:

  Hocam yakalsik bir senedir her buyuk abdestten sonra kaşıntı ve yanma oluyor saatlerce suruyor. Doktorada gitmek istemiyor ve makatta hafif morluk da var. Pruzon krem ise yarar mi? Ne yapmaliyim?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  pruzon büyük ihtimalle geçirir, düzelmezse muayene olun

 19. hastaniz says:

  Sayın doktorum, hastalarınıza boyle bir sayfadan yardımcı olduğunuz için size teşekkür ederim.Birçok vatandaş gibi bende bir çekinme /utanma sebebiyle gidemiyorum.
  Bende de uzunca bir süredir ( 3-4 senedir)anüs cevresinde ( özellikle anüsün sol tarafında , kılsız bölgede ) tuvalet kağıdı kullanırken hassasiyet /sızı, tahriş durumu hissediyorum ve zaman zaman da sızı /kaşıntı ve rahatsızlık hissetiren ve iç çamaşırımla kaşıdığımda çamasıra bulaşan çok az kanama izleri görebiliyorum.Bu rahatsızlık hissettiren sol tarafta, parmaklarımla hissedilen küçük bir doku/deri parçasıda hissediyorum.Dğer sorunsuz sağlıklı sağ tarafa göre sıkıntılı tarafın yüzeyi daha ıslak ve hassas hissediyor.
  Bu rahatsızlık acaba ragad diye isimlendirilen şeymidir. Bir arkadaşım tavsiye etmişti, “Dermovate” isimli bir pomad rahatlatıyor ama daha sonra bu durum yeniden oluşmaktadır Bu dermovate kremi kullnadığım zaman hassasiyetli olan anüsun sol tarafında(kılsız bolgede) bir yanma hissediyorum kısa bir süre sonra yanma geçiyor ve rahatsızlık hissiyatı oldukça kayboluyor ama bir kaç gün sonra yine oluşabiliyor.

  Tavsiye ve değerlendirmelerinizi paylaşırsanız çok müteşekkir ve duacınız olurum.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anlattıklarınız anal dermatite benziyor,kullandığınız ilaç kortizon içerdiği için uzun süre kullanmamalısınız.sebeplerini araştırıp hayatınızdan çıkarın,ilaç olarak ta anal dermatit tedavisi için üretilen pruzon merhemi araştırın

 20. Hocam Merhaba,
  Bilgilerinizden istifade ediyoruz, sağolun. 7-8 aylık kronik anal fissür problemime, iki ay önce botox ve birkaç gün belki denizde yüzme ile son verdim gibiydi. Fakat geçen hafta sert dışkılama ve biraz da farkında olmadan ıkınma ile bir kaç gün kanamam oldu. Birkaç gün tuzlu suya oturduğumda makat bölgemde sızı hissettim, sanırım yeni çatlaktı, geçti. Şimdi ise tuvaletten yaklaşık bir saat sonra yanma, kaşıntı oluyor tekrar tuvalete gidip temizlik yaptığımda tuvalet kağıdında bazen belli belirsiz kan oluyor. Bu sizin yukarıda anlattığınız “ragad” rahatsızlığı olabilir mi? Botox’un inkontinas dönemi ne kadar sürüyor acaba altı ay mı? Teşekkürler hocam.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  3-6 ay sürebilir