online randevu tedavi ücretleri

Makat hastalıklarından hemoroid hastalığında lazer tedavisi mümkündür ve yaygın bir şekilde kullanılmaktadır ancak çatlağın lazerle tedavi yapılmamaktadır.Yapıyorum diyenlerde genellikle hastayı ikna etme çabasıyla bunu söylemektedir. Daha doğrusu lazerin burada kullanımının hiçbir anlamı yoktur, tek amaç hastanın aklındaki teknolojik kelimeyi kullanmaktır. Yapılacak ameliyat tektir ve ince bir kasın kesilmesidir, bu kas kesilmedikçe ameliyatla tedaviden söz edilemez, kibrit çöpü kalınlığındaki bu kasın lazerle kesilmesinin hiçbir artı etkisi yoktur hatta yakarak kestiği için çeşitli olumsuzlıkları vardır.

Makat Çatlağı Lazer Tedavi

Anal fissür bölge hastalıkları arasında en sık rastlanan hastalıkların ikincisidir ve makttaki ağrı sebepleri arasında en sık olanıdır. Hastalar ağrı ve fissüre bağlı küçük meme sebebiyle sıkça hemoroid olarak yorumlalar ve bu şüpheyle araştırma yapıp ve muayene olurlar.

Makat Hastalıkları ve Lazer

Lazer Yöntemi bölge hastalaıkları arasında en sık görüleni olan hemoroid tedavisinde uygulanmaktadır hastalar bu benzeşim sebebiyle anal fissür hastalığındada lazer tedavisi olduğunu sanmaktadır. Lazerle tedavi uygulama alanında yüksek ısı oluşturma prensibine dayanır ancak çatlakta gereksiz yere şiddetli kasılan kasın kesilerek yada ilaçla felç edilerek gevşetilmesi gerekir lazerin böyle bir etkisi yoktur.

lazerle-fistul-tedavisi

Makat Çatlağı Lazer Tedavi Yoktur

Anal fissür tedavisinde lazer uygulaması yoktur. Çatlağın tedavisi  makatı sıkan ince bir kas kesilerek yapılmaktadır ve lazerle bu kasın kesilmesi şeklinde bir ameliyat yapılmamaktadır. Halk arasında var olan bu inanç tümüyle yanlış anlaşılmalardan kaynaklanmakta ve yapılan ameliyatı lazerle yapıldığuı sanılmaktadır.

Lazerin tedavinizde kolaylık getireceği beklentiniz varsa botoxla tedaviyi araştırmalısınız, çatlağın en kolay ve başarılı tedavisi botoxla yapılmaktadır. Uygulama basit bir enjeksiyon şeklinde yapılmaktadır.

Makat Çatlağı ve Hemoroid

Lazerle tedavide yanlış anlaşılmanın bir diğer sebebiyse makat çatlağına eşlik eden 1.-2.derece iç hemoroidlerin aynı seansta lazerle tedavi edilmesinden kaynaklanabilmektedir.
Müzminleşmiş çatlağın ameliyatsız tek tedavisi botoxla tedavidir. Botoxla çatlak tedavisi 1-2 dakikada ayaktan uygulanan bir tedavi şeklidir. Bunun dışında ilk 1-2 haftalık erken dönem fissürlerde ise mutlaka ilaçla tedavisi denenmelidir.

Tüm bunların uygulanması yanı sıra kabızlık mutlaka engellenmelidir, özellikle ilaçla iyileştiyse ilk kabızlıkta tekrarlama ihtimali çok yüksektir.

“Lazerle Fissür Tedavi” Yazısında 46 Yorum

 1. Anal Fissür Doktor says:

  tedaviniz yapılmış bu konuda yorum yapmayalım artık,siz alışkanlıklarınıza dikkat edin ki nüks etmesin.geçmiş olsun

 2. anonim says:

  Hocam öncelikle merhaba. 21 gün önce 2. derece lazerle hemoraid ve çatlak ameliyatı oldum. bir gece hastanede kaldıktan sonra ertesi gün çıktım. doktorum bana öncelikle kan gelicek. daha sonra sarı bir akıntı gelicek dedi. suanda tuvalette dışkım bittiğinde sarı akıntı damlıyor. ameliyat sonrası tuvalet alışkanlığım değişti. günde 3-4 defa tuvalete gidiyorum. konoskopi ve ameliyat aynı gün yapıldı. kolonoskopi için ishal yapı ilaç kullandım.ameliyattan sonra yaklaşık 8 gün sabah akşam olmak üzere magnezi kalsin kullandım. ağır olmamakla birlikte ishalim devam ediyor. verdiğiniz değerli cevaplarda çatlağın yada yırtığın lazerle tadavi edilemeyeceğini söylüyorsunuz. Ben acaba boşunamı oldum. bu ishal durumu için ayrıca tedavi olmama gerek varmı. beslenme alışkanlığım sizin sitenizde yer alan bilgilere göre değiştirdim. Simdiden teşekkür ederim.

 3. Ferdi says:

  Makat yerinin yaninda şişlik var hapse yapıp patlıyor nasıl tedavi olabilirim hangi bolum doktara gitmeliyim ve hastalığın nedir
  Op.Dr.Adil Altınsoy(proctoji)
  Hastalıgınız Anal fistül .Proctoloji uzmanı bakar

 4. Ferdi says:

  Makat bolgomde ufak şişlik oluştu ve arada bir patlayıp sıvı çıkıyor nedir bu ve nasıl tedavi olabilirim ama ağrı şu zi hic yok
  Op.Dr.Adil Altınsoy(proctoji)
  Fistül uygunsa lazer yapıyoruz.Anak mr cektirip sonucunu degerlendirip karar veriyoruz

 5. Anal Fissür Doktor says:

  makat hastalıklarına spesifik çalışan genel cerrahi uzmanına görünmenizi öneririm.eğer çatlak oluşmuşsa laser tedavisi yerine botoxla tedavi daha rahattır.sosyal yaşamınıza devam edebilirsiniz.
  Op.Dr.ergun Aygören

 6. iyi gunler!
  yaklasik 3 hafta once makat bolgemdeki bir sislikten dolayi ozel bir hastanede genel cerrahi bolumune basvurdum. muayene sonucu dr sigmoidoskopi talep etti sonrasinda kalin bagirsak icindeki sislikten parca alip lab. gonderdiler. gelen sonuc uyarinca ulseratif kolit teshisi kondu ancak daha once herhangi bir kanama ishal ya da kabizlik sikayetim yoktu sadece gunde birden fazla buyuk tuvalete cikiyodum. esas sikayetim makat bolgemdeki sislik aceba yanlis bir teshis mi kondu bu sisligin hemoroid ya da baska bir rahatsizlikla iliskisi var mi suphe icerisindeyim. devlet hastanesine de gittim ordaki genel cerrah bolumundeki dr da ilaclari kullanmaya devam et dedi. makat bolgesinden lavman seklinde uygulanan iki adet ilac kullaniyorum ve 3 hafta gecmesine ragmen makat bolgemdeki sislik aynen duruyo hic bir degisim gostermesi dahasi kullandigim ilaclarin yan etkisi sanirim vucudumda kizariklar var bu yuzden dr gittim yine alerji ioaclari verdiler makat bolgemdeki o sislik icin gittigim devlet hastanesindeki baska bi cerrahi uzmani dr fissur gelismis dedi ve pomad verdi kullan 2-3 hafta icinde sislik gecmezse lazerle ameliyat edicez dedi cok korkuyorum aceba teshisler yanlis mi kondu

 7. Murat says:

  Hocam selamlar, saygılar.
  Bana muayene sonrası klasik anal fissür zemininde fistül tanısı konuldu.
  Küçük cerrahi bir operasyonla halledilebilecegini belirtti hekim.
  Araştır bak ama geç kalma dedi. Araştırınca, ikisi için de ayrı tedavi yöntemlerinden bahsedildiğini gördüm. Cerrahi bir ameliyat olmadan kurtulmam mümkün müdür? 32 yaşında bir erkeğim. Ameliyat sonrası kas kesiği, dışkı ve gaz tutamamakatan çok endişe ediyorum.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Fistül alçak yerleşimli ise ameliyatta sorun olmaz,fissür için istersen ameliyat yerine botox tedavisi düşünülebilir.

 8. hocam bana fissür tanısı kondu ve makat bölgeme botox uygulsnması gerektiği söylendi. bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz ?
  Op Dr Seher Şirin
  botox uygulaması komplikasyonu olmayan normal yaşamınıza devam edebileceğiniz bir tedavi şeklidir.ameliyatla tedavide kalıcı veya geçici gaz ve dışkı kaçırma riski vardır.botoxla olmanızı öneririm.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızıda düzenlemelisiniz

 9. aslıhan says:

  makat bölgemde lavobaya gidince elime gelen küçük parçalar var. rahatsızlığım ne olabilir ?
  Op Dr Alirıza Şahap Barlas
  kondilom olabilir.bir an önce muayene olmanızı öneririm.bulaşıcıdır ve hızlı yayılır

 10. Hocam 6 ay önce tramboze hemorid şikayetiyle lazerle bir opreasyon geçirdim 1 ay öncesine kadar bir sıkıntım yoktu. 1 ay önce tuvalet ihtiyacını karışılarken jiletle keser bir şekilde ağrı hisseetim ve kan geldiğini gördüm doktora gittim ve kortos fitil verdi 20 gün kullandım sıkıntılarım geçti ama hala kaşıntı ve ufakdan batma hissi var doktora gittiğimde çatlağım olduğunu ve iğleştiğini söyledi benim kafama takılan anüs çevresinde çiçeği andırır şekilde nohut büyüklüğünde kalıntılar var skin tag olduğunu söyledi doktorum önceden iyileşen çatlaklardan kalan deri kalıntısı dedi. Kortuğum konu batma ve kaşıntı hissediyorum sızı şeklindede arada ağrı bu durum perianal fistüle çevirirmi pskoloji olarak günlük yaşantımı etkiliyor beni aydınlatırsanız çok sevinirim.
  Op Dr Atilla Kaya
  çatlağınız tam olarak iyileşmediği için ağrınız olmakta,deri kalıntılarıda kaşıntıya neden olur.gelirseniz muayene ile değerlendirip çatlağı botoxla tedavi edebiliriz.deri kalıntılarıda alınırsa kaşıntı önlenmiş olur

 11. Tuğçe says:

  merhaba hocam bn 6 yıl önce anal fissur olduğumu öğrendim bi kaç kere krem kullandım ama geçmedi normalde hiç ağrım yok ama klozetletde özellikle basınçlı şekilde su değince çok fazla eklem ağrım oluyo göğsüm sıkışıyo özellikle kol eklemlerim çok ağrıyo ıkı gün kalmamıyorum yataktan ne yapmalıyım lütfen yardım edin .
  Op.Dr.Adil Altınsoy(Proctoloji)
  Ağrı olmaması anal fissür teşhisinini süpheye düşürüyor. Anal fissür ile eklem agrısı arası bir ilişki yoktur

 12. Uzun süredir hemoroid ve çatlak sorunu cejiyorun beslenmeme dikkat edip kremlri duzenli kullandim fakat iki ay once doğum yaptim sikayetm artti ne yaptysam gecmedi bugün doktora gittim lazerle opere edecek yarin sabah kesin ve net konustu guvenmistim doktorumada blogunuzu okudum korkuyorum sizce ne yapmaliyim boylede aci çekiyorum kayseride yonlendireceginiz doktor var mi botox yapan??
  Op Dr Seher Şirin
  Medicalart Bakırköy kliniği Proctoloji Uzmanı
  öncelikle tedavi edilmesi gereken sorun anal fissürdür.anal fissürünüz düzeldiği zaman hemoroid şikayetleriniz kendiliğinden gerileyebilir.özellikle ve öncelikle küçük bebeğiniz varsa botoxla fissünüzü tedavi ettirmenizi öneririm.böylece gaz ve dışkı kaçırma riskinden de kurtulmuş olursunuz.kayseride önerebileceğim bir hekim yok,araştırmalısınız.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızıd düzenleyin.bunun için şu linke bakabilirsiniz.https://www.ideaklinik.com/makat-hastaliklarinda-beslenme.html

 13. Haydar Çalık says:

  Merhabalar ben bir yılda üç kez anal fistül ameliyatı oldum ama şikayetlerim aynen devam ediyor Samsun 19 mayıs üniversitesi tıp fakültesi hastanesinde muayene oldum mr çekildim mr sonucuna göre tekrar ameliyat dediler fakat ben korkuyorum zira üç kere ameliyat oldum iyileşemedim dördüncüye iyi olurmuyum korkusu var ve teknik olarak değişik bir yöntemmi uygulanır yoksa aynı yöntemmi merak ediyorum bana ne önerirsiniz saygılar
  Op Dr Atilla Kaya
  araştırma hastanesinde çocuk cerrahisine götürmelisiniz.bizim alanımıza girmediği için size öneride bulunamayız

 14. Ramazan says:

  8 ayda toplamda 4 kez fistül amelyatı oldum mesaneyle arası 5 cm hala ileşemedim ve hala ip var dr 21 gün sonra tekrar ipi degiştirecekmiş ne yapmalıyım bana fikir verirseniz sevinirim botoksla düzelirmi
  Op.Dr. Adil ALTINSOY
  rahatsızlığınız fistülmü fissürmü??? fistül tedavisi zor ,uzun süren ve sık nüks eden bir hastalıktır,sabırlı olmak zorundasınız.eğer fissür ise beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemediğiniz sürece hangi yöntemle tedavi olursanız olun hastalığınız nüks edecektir

 15. hüseyin says:

  arkadaşlar 1 ay önce lazer yöntemiyle anal fissür ameliyatı olmuştum fakat ameliyattan sonrakı 10 gün benım için ızdıraplı geçdi.internette araştırırken hocamız Op.Dr.Atilla KAYA’yı buldum hemen randevu alıp muayenesıne koştum inanin 2 gözüm 2 çeşme olarak gittim ve sanki sihirli elleriyle dokundu ve daha ilk günden itibaren acısının gecdıgını gördüm. öncelıkkle hocama ve dıger ekip calışanlaraına cok teşekkür edıyorumm.Bu yuzden böyle bır derdınız varsa hıc düşünmeden botoxu yapdırın bunu çeken bilir…

 16. erdem says:

  Merhaba hocam hemoroid diye hastaneye gttm muayene oldum emar cektir dim sonuç anal fisul yazıyordu raporda doktor sidiyi baktı ve burada bi sıkıntı yok gözüküyor ilaçlarını kullan kontrole gel ameliyat olp olmayacağına bakacağım dedi
  Op. Dr. Demet Ağras
  makat hastalıklarına spesifik çalışan bu konuda deneyimli cerrahlara muayene olmanızı öneririm.çünkü hastalığınız her ne ise ilerlemeden tam olarak tanısı konur ve tedavisi yapılır

 17. dilber says:

  İyi çalışmalar Atilla bey,anal fissür rahatsızlığının tedavisinde skin tag oluşmuşşsa botox işlemi yapılmıyor mu?Bu durumda ameliyat şart mı?1,5 senedir bu rahtsızlıktan muzdaribim doktorum ameliyat dedi,ameliyat olmak istemiyorum.Teşekkür ediyorum.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Skin tag olması botox yapılmasına engel değil,fissür iyileşir ancak katlantı geçmez estetik açıdan rahatsızlık veriyorsa lokal anestezi altında alınması gerekir.

 18. hocam merhaba ben yaklaşık 2 ay önce anal fissür ameliyatı oldum son zamanlarda aynı yerde yine şiddetli ağrılar olmaya başladı ve makatım daraldı. dışkımı yaparken ince geliyor kalın geleceği sırada acayip bi zorlanma yaşıyorum ne yapmam gerek lütfen cevap verin şimdiden teşekkürler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Muayene ve bazı tetkiklerin yapılmasından sonra kesin tanı ve gereken tedavi planlanabilir.

 19. Sinem alhs says:

  Iyi günler hocam halam yaklaşık iki yıl önce almanya da fistül ameliyatı oldu bu sırada doktor kasınıda kesmiş iki yıldır şiddetli ağrılar çekiyor ve Almanya da yaşıyor doktorlar yapacak hiç bişey yok demişler tekrar ameliyat olup içindeki mikrobu akitiriz ama tekrarlar demişler lütfen bi çaresi olduğunu söyleyin Halam iki yıldır evden dışarı çıkamıyor çok şiddetli ağrıları var
  Op. Dr. Demet Ağras
  Mutlaka çaresi vardır ama anoskop muayenesiyle netleştiririz

 20. Hocam merhaba
  bugün 4 yıldır hemoroit olduğumu sanıyordum fisür makam ta çatlağım olduğunu öğrendim ve doktorum lazer ile tedavi olmamı söyledi yarın a randevu var lazer tedavisini red mi etmeliyim.
  sizin de dediğiniz gibi gazı ve büyük apdest ı tutamayan çok sayıda insan var ne yapmalıyım sizce .
  Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
  “Lazerle tedavi edeceğiz” dendiyse dikkatli olun ve sayfayı dşkkatli okumadan karar vermeyin
  risklerinden çekiniyıorsanız botox tedavisi yaptırın başarı oranı % 95 riski sıfır