Anal Fissür Tedavi Ücreti

Bir çok hastalıkta olduğu gibi bitkisel tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir, makat çatlağında bitkilerden daha çok diğer uygulamalar önerilmektedir. Tedavide önemli olan makat kaslarında gevşeme sağlayarak ağrının azaltılabilmesidir.Ağrıyı azaltmada ne kadar başarılı olunursa tedavide o kadar başarılı olur.

Makat Çatlağı Bitkisel Tedavisi

Makat çatlağında iki temel sorun  vardır çatlak bu sorunun sebebidir ama tedavinin özü bu iki sorunu ortadan kaldırmaktır.
1-Makat kaslarında kasılma (spazm-kramp girmesi)
2-Kısmen çatlaktan daha çok kas spazmından kaynaklanan ağrı
Gerek ameliyatta,gerek ilaçlarda gerekse botox tedavisinde amaç kas spazmını çözüp ağrıyı azaltıp çatlağın iyileşmesini sağlamaktır.Bitkisel tedavilerdede amaç bu olmalıdır

Makat Yırtığı Bitkisel Tedavi

 • Ağrının azaltılması için mutlak yapılması gereken kabızlığın engellenmesidir. Bunun için bol sebze meyve yenmeli, ekmek kepekli olandan tüketilmeli, kayısı veya ürünleri kullanılmalıdır.
 • Kas spazmının çözülmesi için en etkili uygulama sıcak su oturma banyosudur. Sıcak su oturma banyosu tek başına etkili olabilir ama içine papatya çayı koymak kasları gevşeteceği için daha etkili olur.
 • Sıcak su şu şekilde hazırlanabilir; Bir demlikte papatya çayı hazırlanır 5 litre kadar haifif can yakacak kadar sıcak suyun içine bir çay bardağı konur ve ondan sonra 4-6 dakika otururlur.
 • karanfil Çayı; Papatya çayı kaslarda gevşeme yaparak etkili olur, karanfil çayı da ağrıyı azaltarak etkili olur. Hazırlanan sıcak suyun daha doğrusu can yakacak kadar ılık suyun içine bu iki çay birlikte konabildiği gibi biri de konabilir.

Bu şekilde bitkisel anal fissür tedavisi yapıldığında erken dönemlerde başarı % 30-40 kadar olabilmektedirki bu oldukça yüksek bir başarıdır, müzminleşmiş makat çatlağında bu başarı oranı çok daha düşüktür hatta hiç etkisi olmaz denebilir.
Fissurin kapsül
Makatta yırtık hastalığı için bitkisel tedavi olarak üretilmiş fissür tedavisinde herhangi bir etkisi olması mümkün olmayan bir üründür. Şeytanın bile aklına gelmeyecek kadar uyanıkça bir stratejiyle üretilmiş ne idüğü belirsiz bir bitkisel ilaçtır. Siz siz olun paranızı bu uyanık şarlatanlara kaptırmayın.
Lapes Fissür Kapsül
Nasıl bir kelime üretmişlerse Shifa diye bir kelime de üretmişler, adı bile meymenetsiz bu ürün de 64 liranızı almak dışında hiçbir etkisi olmayacak bir üründür.
Benzer şekilde çok sayıda kapsül veya tablet formunda ürünler olabilir, hepsini aynı sınıfa sokabilirsiniz. Fissürün tedavisi bölgesel olarak uygulanan ürünlerle yapılmalıdır.

Share

“Makat Çatlağı Bitkisel Tedavisi” Yazısında 196 Yorum

 1. Anal Fissür Doktor says:

  dışkı tutamama olabilir ama kalıcı olmaz.
  Op.Dr.Atilla Kaya

 2. Hocam Merhaba
  Annemi makattaki ağrı sebebiyle birkaç doktora götürdük.Bütün doktorlar anal fissür olduğunu ancak annemde dışkı kaçırma ve tutamama problemi olduğu için ameliyat olamayacağını(doğum kaynaklı makat kaslarının ölü olmasından dolayı ameliyat yapmıyorlar) ,olursada büyük tuvaletini hiç tutamayacağını söylediler.Sizin bahsetmiş olduğunuz botox yöntemini önerirmisiniz? Ayrıca botox yöntemini nette araştırmam sonucu botox uygulanan hastaların makattaki kası uyuşturuluyormuş.Bu uyuşmanın sonucunda dışkı tutumama veya kaçırma problemini arttırır mı?
  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.
  Saygılarımla

 3. Define says:

  Hocam iyi hoşta botox ameliyati olduktan sonra bu hastalik tekrar etme riski var boşuna botoxla ameliyat olmuş olacaz?
  Op.Dr.Adil Altınsoy(proctoloji)
  Tabiki her hastaya botox uygulanmaz .Muayene sonu uygun hastaya yapılırsa başarı oranı yüksektir.Yeni tibbi tedaviya cevap vermeyen sadece kas spazmına baglı oldugu düşünülen hastaya yapılmalıdır.Makatta kas spazmına ilave mekanik darlıktada varsa cerrahi planlanır

 4. Anal Fissür Doktor says:

  kanamanın nednei araştırılmalı.mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalı.
  Op.Dr.Adil Altınsoy

 5. Anal Fissür Doktor says:

  botoxla tedavi olabilirsiniz.işinize ara vermeniz gerekmez.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlmelisiniz
  Op.dr.Ergun Aygören

 6. ferdi says:

  merhaba hocam 2007 de hemoroid ve çatlak ameliyatı oldum hoca hemoroid,in hepsini almadığını söyledi ondan bir kaç yıl sonra büyük abtesime çıktıgımda mukus çok geliyordu böyle alışmıştım yanlız son günlerde buyuk abdestime çıktığım zaman ağrı yanma kanama oluyor her üç beş dakika da bir büyük abtestim gelmiş gibi oluyor genel cerrahi çatkağın var dedi krem fitil ve colidur verdi işim söförlük çok rahatsız ediyor 3, yada 4 sene önce endeskopi kolonoskopi de yaptırmıştım kuyruk sokumu kemiğim de agrıyor bu yanma zorlayınca kanama kaşıntı nasıl geçer bilgilendirirseniz çok sevinirim hocam şimdiden teşekkürler hocam

 7. şeyma says:

  hocam iyi günler dün zorlamadan dolayı makatımda yırtılma çatlak oluştu sanırım biraz araştırdım tuvalete çıktığımda kan geliyo kaşıntı var kanama 1gün sonra başladı ameliyat filan okudum tedirgin oldum

 8. Anal Fissür Doktor says:

  anal fissür tekrarlamış görünüyor.botoxla tedavi olmanızı öneririm.ama hepsinden önemlisi beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz,gerekirse spora başlamalısınız ve bol sıvı tüketmelisiniz
  Op.Dr.Alirıza Şahap Barlas

 9. Suzan says:

  İyi günler hocam.Ocak ayında anal füssür operasyonu geçirdim.3 ay sonra aynı rahatsızlıklar tekrarladı işimden dolayı ofiste duruyorum sürekli oturuyorum ve kabızlık mevcut dışkılama sırasında istem dışı makatta kasılmalar olur ve yaklaşık 5-6 saat ağrı çekiyorum ağrı kesici almama rağmen ne yapabilirim işten dolayı hastaneye gidemiyorum.

 10. Anal Fissür Doktor says:

  ameliyat olmanıza gerek yok.botoxla tedavi olabilirsiniz.işinize ara vermenizi gerektirmez.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemeniz halinde en geç 2-3 haftada sağlığınıza kavuşursunuz hemde ameliyatın kalıcı gaz ve dışkı kaçırma risklerini yaşamadan.
  Op.Dr.Atilla Kaya

 11. Hayrullah says:

  Merhaba hocam 4 yıla yakindir hemoroid sandığım bir şikayetten doktora gittim bana anal fissür olduğunu botox veya ameliyat olmam gerektiğini söyledi kroniklestigini benim ameliyata dair çok önyargim var ağrı ne kadar sure çekerim yada ben ameliyattan sonra gerçekten sağlıklı bir hayata kavuşabilir miyim vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkür ederim.

 12. Anal Fissür Doktor says:

  akut fissür ise beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızz dikkat ettiğiniz zaman düzelir.makattan kanama olması ve hala devam ediyor olması anoskopi muayenesi yaptırmanızı gerektirir.geciktirmeden muayene olmalısınız.
  Op.Dr.seher Şirin

 13. a.ayar says:

  4 gün şiddetli ishal oldum 2 gün sonra geçti bu seferde tuvaletimi ederken acı hissediyordum ertesi gün dereken kan geldi ve bu durum 3-4 günden beri devam ediyor doktora gitmeden ne yapabilirim?

 14. Admintrabzonlu says:

  Merhaba benim yaklaşık 6 aydır kanamam vardı geç n gün makatında elime et geldi doktora gitim catlak drdi bana Bi ilaç verdi suya dok otur sedi ama meme çıkanların ameliyatsız olmıyor muş ne yapmam gerek
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kronik fissür ilaç veya botox uygulaması ile geçer ancak cilt katlantısı yani varsa o cerrahi olarak alınabilir.

 15. Eylül says:

  Merhaba,en son yazın böyle bir sorun yaşamıştım ve şimdi tekrar aynı sorun kabız değilim ara sıra nadiren olurum ama dışkım sert daha hiçbir yolu da denemedim sizce ilk olarak ne yapmalıyım??
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  http://www.nizamkurtdere.com da kabızlık önerilerine bakabilirsiniz.

 16. Fadime says:

  Merhaba ben yaklaşık 2 aydır bu sorunla uğraşıyorum makat catla tehsisi kondu birsürü ilaç verdiler kullandım ama bi faydası olmadı napicami hiç bilmiyorum bana bi care
  Op.Dr.Adil Altınsoy(Proctoloji)
  Ameliyatsız iş gücü kaybı olmayan botox iyi bir seçenektir

 17. Merhabalar hocam ben yaklasik 2,5 hafta once kabiz olmustum ondan sonra feci agrilar basladi cam keser gibi ama hic bir şekilde bir kanama olmadi agrilardan duramayip doktora gittim bir şey yok dedi ama hametan ve anestol kremlerini ve duphalac surubunu verdi kullandim gecer gibi oldu sonra 2-3 gun falan kremi surmedim agri geri basladi ve kremi surerken makatin baslangicindan kuyruk sokumuna yakin bir sertlik hissediyorum buyuk abdestimi yaparken cok agri cekiyorum ne yapmam lazım cevaplarsaniz sevinirim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Tarifiniz anal fissür hastalığına uyuyor,muayene edip kesin tanı koymak lazım,gerekirse botox enjeksyonu uyguluyoruz.

 18. mutsuz says:

  Makat çatlağına kantaron yağı iyi gelebilir mi?
  Op.Dr.Adil.Altınsoy
  Ğeçici rahatlama yapar ama tedavi etmez.Tedavisi botox veya ameliyattır

 19. mutsuz says:

  İyi günler. Makatımda arka orta hatta 2.5 ay önce çatlak oluştu. 5 gün kortos fitil kullandım yememe dikkat ettim geçti. Şu an iyileşen yerin hemen yan tarafında (hatta aynı yer bile olabilir) yeni bir çatlak oluştu. 5 günlük kortos fitilim daha var, kantaron yağı kullansam faydalı olur mu ne yapmamı önerirsiniz?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kortos’u daha çok hemoroid tedavisinde tercih ediyoruz,anal fissür bazen kendiliğinden geçebilir,sıcak su oturma banyosu iyi gelir,geçmezse muayene ile kesin tanı koymak lazım.

 20. Vedat says:

  Hocam ben tuvalette gittim kendimi biraz fazla sıktım tuvaletten ciktiktan sonra saatlerce yanma oldu.. tuvalette gitmediğim zaman birsey olmuyor fakat gittiğim zaman kaşıntı ile beraber yanma oluyor ne yapmam lazım ? Kaç günde geçer ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Sabah akşam sıcak su oturma banyosu yap,temiz ve kuru tut geçmese muayene etmek lazım.