Anal Fissür

Bir çok hastalıkta olduğu gibi bitkisel tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir,makat çatlağında bitkilerden daha çok diğer uygulamalar önerilmektedir.Tedavide önemli olan makat kaslarında gevşeme sağlayarak ağrının azaltılabilmesidir.Ağrıyı azaltmada ne kadar başarılı olunursa tedavide o kadar başarılı olur.

Makat Çatlağı Bitkisel Tedavisi

Makat çatlağında iki temel sorun  vardır çatlak bu sorunun sebebidir ama tedavinin özü bu iki sorunu ortadan kaldırmaktır.

1-Makat kaslarında kasılma (spazm-kramp girmesi)

2-Kısmen çatlaktan daha çok kas spazmından kaynaklanan ağrı

Gerek ameliyatta,gerek ilaçlarda gerekse botox tedavisinde amaç kas spazmını çözüp ağrıyı azaltıp çatlağın iyileşmesini sağlamaktır.Bitkisel tedavilerdede amaç bu olmalıdır

Makat Yırtığı Bitkisel Tedavi

-Ağrının azaltılması için mutlak yapılması gereken kabızlığın engellenmesidir.Bunun için bol sebze meyve yenmeli,ekmek kepekli olandan tüketilmeli,kayısı veya ürünleri kullanılmalıdır.

-Kas spazmının çözülmesi için en etkili uygulama sıcak su oturma banyosudur.

Sıcak su şu şekilde hazırlanabilir

Bir demlikte papatya çayı hazırlanır 5 litre kadar haifif can yakacak kadar sıcak suyun içine bir çay bardağı konur ve ondan sonra 4-6 dakika otururlur.

Bu şekilde bitkisel anal fissür tedavisi yapıldığında erken dönemlerde başarı % 40-60 kadar olabilmektedirki bu oldukça yüksek bir başarıdır, müzminleşmiş makat çatlağında bu başarı oranı daha düşüktür.

Fissurin kapsül : Makat çatlağında bitkisel tedavi olarak üretilmiş fissür tedavisinde herhangi bir etkisi olması mümkün olmayan bir üründür.Şeytanın bile aklına gelmeyecek kadar uyanıkça bir stratejiyle üretilmiş ne idüğü belirsiz bir bitkisel ilaçtır.Siz siz olun paranızı bu uyanıklara kaptırmayın.

Biotin Yorumları

“Makat Çatlağı Bitkisel Tedavisi” Yazısında 58 Yorum

 1. cihan diyor ki:

  mrb hocam yaklaşık 4 ay önce dıçkı sonrası kaşıntı başladı ve daha sonra neredeyse gün boyu kaşıntı devam ediyor yürüdükçe daha da artıyor dayanamıyorum acı yok ama kaşıntı çok fazla ve çok az kanama oluyor dıçkı sonrası. 3 ay önce doktora gittim. anal fissür dedi. ilaç olarak osmalak,pernasol,anestol-pomad,procto-glyvenol ve hametan krem verdi. bunları düzenli olarak kullandım.ama faydasını hiç görmedim sonra bıraktım. bitkisel bir ilaç kullandım faydasını gördüm 3 hafta kadar kaşıntı filan olmadı ama şimdi gene nüksetti ve hiç birşey etki etmiyor. ameliyat olmak istemiyorum çünkü gaz tutama veya dıçkı tutamama gibi sorunlar oluyormuş. sizde ne yapmalıyım yardıma çok ihtiyacım var. tşk ederim hocam
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal fissürü botoxla tedavi edebiliyoruz.gelirseniz ameliyatsız tedavinizi yapabiliriz

 2. ısmail diyor ki:

  Hocam rectodrem olmaz dediniz fistul için botox olurmu ne yapmalıyım
  Op.Dr.Atilla KAYA
  rectoderm anal fissürde kullanılır.anal fistül de ameliyat gerekir.ikisi çok farklı iki hastalık

 3. ısmail diyor ki:

  Hocam benim sorunum arkadaşlar gibi anal fistul 8 aydır başıma bela ilk makatda şişlik olduğunda hapse dedi doktor şişkinliği kesip biraz boşalt tilar antibiyotik verdi 20gün kullandım geçti 2 sonra aynı yerden aynı şekilde şişkin taş gibi sert tekrar gittim mr çekildim fistul dedi ameliyat ol dedi olmasam önerdiğiniz krem Rectoderm çözüm olurmu şimdiki önceki gibi çok şişkin değil küçük şişkin makat girişinin hemen dibinde şimdiden cvpniz için tsk allah razı olsun ilgilen diginiz ıçin
  Op.Dr.Atilla KAYA
  fistğlde rectoderm in faydası olmaz

 4. anıl diyor ki:

  Merhaba Hocam

  1,5 yıl önde ameliyat oldum beslenmeme dikkat etsemde yanma ve ağrılarım var ne yapmalıyım
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Ne ameliyatı olduğunu belirtmemişsin,kontrol olmalısın.

 5. hatice diyor ki:

  hocam meraba.yaklasik bir aydir sadece kanama vardi bu sirada feramat adinda kansizlik icin ilac kullaniyodum ve kabiz oldum kabiz olduktan sonra kanamanin yanisira bir haftadir agri ve yanma sIkintisi yasamaya basladim ne yapmaliyim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kanamanın nedenini anlamak için anoskopla muayene gerekir.

 6. ayten diyor ki:

  doktor bey ben şubat ayında doktor mevlüt topbaşa operasyon yaptırdım nasıl bir tedavi uyguluyor bilgim yok ama beş dakika bile sürmüyor sizin botox tedavisine benziyor herhalde ağrılarım ara sıra oluyordu bundan dört hafta önce yine kanamalarım arttı tekrar gittim on mm içeri girdim birşey yok kabız olma dedi kanamanı kesdim dedi ben üç haftadır çok kötüyüm ilk hafta acillerden hiç çıkmadım allah böyle bir acı vermesin kulandığım ilaçlarda fayda etmiyor doktorumla konuştum kabız olma yırtnışsındır ilaçları kullan geçer diyor şu anda bitkisel tedavilere başladım kantoran yağını direk makatıma enjekte ediyorum sanki fayda varecek gibi sizde ricam bılgınız varmı mevlut beyle aynı yöntemımı kullanıyorsunuz ne olur yardım edin çok dua alırsınız
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Mevlüt beyin kullandığı tedavi yöntemleri hakkında bilgim yok,makatta bir çok hastalık var,sizin hastalığın ne olduğunu bilmeden yorum yapmak imkansız.

 7. mert diyor ki:

  Merhaba Hocam, yaklasık 1 haftadır büyük tuvaletım sırasında yanma oluyor ve az kanama oluyor makatta yırtılma olmus sanırım öyle gördüm, tuvaletten sonra agrım sızım yok sadece o an oluyor daha kötü olmaması ıcın ne yapabılırim ? şimdiden teşekkür ederim.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kabız kalmayın ve sıcak su oturma banyosu yapın,geçmezse muayene etmemiz gerekir.

 8. AHMETk diyor ki:

  Selamun aleyküm hocam 2 senedir hastalıkla mücadele ediyorum.Belirtileri:kabız olduğumda makatta kanama,kaşıntı,ağrı-vücudun genelinde halsizlik .Tuvaletten çıksam bile devam ediyor.Dışarıya çıkamaz oldum.Özellikle soğuk havada dışarı çıkınca kabız olmasam bile kanıyor. Herhangi bir akıntı yok minik bir şişlik -makatınçevresi de sişmiş gibi sert -çıkış kısmı dar-tuvalette zorlanıyorum.Havalar ısınınca bu ağrı kaşıntı-kanama geçiyor(kabızlık hariç)benim hastalığımı en çok soğuk hava etkiliyor.Tam olarak hastalığım nedir ve ameliatsız tedavisi var mıdır.Lütfen yardımcı olun-phileses adında bitkisel ilaç kullanmayı düşünüyorum tavsiye eder misiniz.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Bahsettiğiniz şikayetler anal fissüre uyuyor,muayene ile kesin tanı konduktan sonra botox iğnesi ile tedavi öneriyoruz.

 9. Turan diyor ki:

  Değerli hocam ben bir yıla yakın basur diyerek birazda utandım.bir hekime gitmedim.25 gün önce kanama yaptı ve doktora gittim.anal fissür teşhisi konuldu.kepek ekmeği ve lifli sebze meyve yiyerek kabızlığı önledim.şuan proctolog rektal krem kullanıyorum.Başka etkili bir ilaç var mı.anal fissürün tek çözümü ameliyatsız olmuyor mu.bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.saygılar.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  proctolog hemoroid ilacıdır
  rectoderm merhem kullanın

 10. Eeern diyor ki:

  Hocam Temmuz dan beri anal fissür hastalığı var doktora gittim sıcak suya otur dedi fazla oturmadim şimdi tuvaletten sonra makatta şişlik oluyo 1 saat içinde geciyo ne yapmam gerekiyor
  Op.Dr.Atilla KAYA
  fissürde şişlik olmaz başka sorun oalbilir

 11. halil diyor ki:

  hocam merhaba, son iki haftadır anal fissür acısı çekiyorum. 1 hafta önceye kadar çok fazla yanma ve dışkılama sırasında acı vardı. şimdi zeytinyağı ve sıcak su banyosu ile bu acı ve yanmadan kurtuldum. fakat hala tuvaletten sonra, oturunca acıyor. mümkün oldukça oturmamaya çalışıyorum. bunun bir bitkisel çözümü var mıdır? ya da anlattıklarımdan düzelme olup olmadığını söylebilir misiniz bir ihtimal?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal fissür 2-3 haftada geçmediyse,kronik kabul edilir,rectoderm krem kullan geçmiyorsa,botox iğnesi veya ameliyat gerekir (tabi muayene ile anal fissür doğruladıktan sonra)

 12. bety diyor ki:

  hocam 8-9 aydır anal fissürle ugrasıyorum doktorum fitil , kabız giderici ilac ve krem verdi 1 ay önce bıraktım ilaçları simdi kabızla ugrasıyorum acı cekiyorum önereciğiniz bi ilaç varmı
  Op.Dr.Atilla KAYA
  2 hafta rectoderm merhem kullanın düzelmezse botox veya amelyat yapmamız gerekir

 13. Emre emre diyor ki:

  Ben 1.5 yıl once krinik anal fissur ameliyati oldum hocam.Yaklasik 2 ay once aynı ağrıları yasayinca tekrar doktora gittim ve nuksettigini soyledi.su an ne yapacağımı bilemiyorum.ameliyat bile çözüm olmamış anlaşılan.
  Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
  ameliyatla tedavi sonrası % 1 ihtimalle tekrarlayabilir, tercihen botox yapıyoruz ama hasta isterse 2.defa ameliyat ta yapabiliyoruz

 14. eylul diyor ki:

  Hocam ben 17 yaşındayım.Doktora gittim ve anal fissür tanısı koydu.İlaçlarını(kremin adı: Proctolog) düzenli olarak kullandım,sıcak suya oturdum.Tam gecmek üzereyken kabız oldum ve yeniden sancılanmaya başladım.Şimdi tek çözüm ameliyat mı?Ameliyatsa riskleri neler?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal fissürde ameliyatı son seçenek olarak görüyoruz,Rectoderm krem kullanın geçmezse,botox iğnesi ile tedavi öneriyoruz.

 15. gülçin diyor ki:

  merhabalar hocam 2007 yılından berı cekıyorum bu sıkıntıyı anal fıssur. hergttıgım doktor amelıyat dedı korkumdan olamadım. smdı 2aylık bebegım var emzırıyorum dogumdan sonra dahada kotulestı. bır macun kullanmıstım daha once bıtkısel 3tane olan meme 1e dusmustu kantoron yagıyla beraber ama smdı onuda kullanamıyorum yardım edın bana cok zor durumdayım. cok tşk ederım sımdıden.
  Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
  ameliyat kadarbaşarılı botox uygulaması yapıyoruz gelin değerlendirelim

 16. enes diyor ki:

  merhaba. Bende yaklasık 6 aydır fıssur var. Hemen doktora gıtmıs ve ılac kullandıgımdan dolayı ılerlemedı, sadece yanma oluyor. Fakat bır turlu de tam ıyılesemedım. Nıtroglıserınlı krem ve doxıum 1000 mg kullanıyorum 50 gundur. Daha baska bır sey yapabılır mıyım hocam ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Doxium hemoroid ilacı anal fissürde kullanmak gereksiz.6 aydır devam ediyorsa kronikleşmiş olmalı,muayene ve gerekirse botox enjeksyonu yapılabilir.

 17. Mehmet diyor ki:

  Merhaba Hocam;43 yaşındayım. Mayıs ayında doktora muane oldum.Safrada 16-18 mm çapında taş vardı.Bitkisel otlar kullandim.Ameliyat olmama karar verildi.Eylul ayında tekrar kontrole gittim.Tas 10 mm düştü.Sizce ameliyattan başka çözüm varmıdır. Ameliyat olmak istemiyorum.Yorumunuzu bekliyorum. .Saygilar
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Safra kesesi taşının ameliyat dışında bir tedavisi yoktur,Hiç şikayetiniz yoksa karar sizin.

 18. Murat diyor ki:

  Hocam Merhaba ; anal bolgesinde asiri şekilde kaşıntı,Diskilama sırasında yanma ve damla damla kan geliyordu ve içerden sıvı gelip aşırı şekilde koku yapiyordu …Rektosigmoidoskopi yapıldı, Sonuç anal fissur tanısı konuldu…Sandoz krem kullaniorm ve sıcak oturma banyosu yapıyorum doktor tavsiyesiyle..ameliyata gerek yok dedi öneriniz yada başka yapılması gereken konu varmıdır. .rectoderm diye bi krem solediniz tavsiye edermisiniz…Tekrar Teşekkürler saygilar Hocam
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet rectoderm i deneyin düzelmezse botox veya ameliyat yapılır

 19. zehra diyor ki:

  HOCam kabızdım çok ıkınma yüzünden üç tane çatlak var yürüyemiyorum çok ağrıyo, ve halen kabızım tuvalete çıkmamak için dua ediyorum. Çıkınca yara temas ettiği için çok acıyo ne yapmam gerekir lütfen yardım edin.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  2-3 hafta olduysa btox veya ameliyat yapılması gerekir

 20. esra diyor ki:

  Merhabalar yaklaşık beş aydır kan ilacı içiyorum bu yüzden devamlı ishal gib çıkıuorum tuvalete dört gündğrde makatta kesik gibi bir ağrı var ağrı dayanılmaz oturup kalkarken çok ağrıyor neyim var benim
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
  ishale bağlı olarak anal fissür olmuşsunuz

kuda